W Polsce temat profilaktyki raka prostaty wciąż otoczony jest ogromnym tabu, które powstrzymuje mężczyzn przed regularnymi badaniami i rozmową o chorobie z bliskimi. Johnson&Johnson w odpowiedzi na problem, w 2022 roku stworzył kampanię edukacyjną „Liczy się każda chwila”, której celem jest zainspirowanie do badań profilaktycznych oraz podejmowania aktywnego działania w kierunku leczenia w obliczu uzyskania diagnozy.
Rak prostaty w Polsce
W Polsce notuje się nawet 18 tysięcy rocznie nowych przypadków raka prostaty, a na świecie – 1,4 mln.1 Szczyt zachorowalności na raka prostaty obserwuje się u mężczyzn pomiędzy 60., a 70. rokiem życia, jednak zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien zrobić pierwsze badania kontrolne.2 Badania dowodzą, że regularne badania PSA zmniejszają ryzyko śmierci z powodu raka prostaty nawet o 30%.3
Dotychczas dla części mężczyzn ze zdiagnozowanym nowotworem gruczołu krokowego codziennością było trwanie w oczekiwaniu, na które skazani byli po zastosowaniu wczesnych metod leczenia, po których następował nawrót choroby.
Cel kampanii
Kampania powstała, by zainspirować pacjentów do tego, aby mieli odwagę podejmować aktywne działanie w obliczu choroby oraz zwrócili się ku swojemu życiu i docenili chwile, z których się składa. Do tej pory w przypadkach nawrotu, dopiero po pojawieniu się przerzutów pacjenci mieli możliwość podjęcia kolejnej terapii i przyjęcia leków. Czas każdego pacjenta z rakiem jest tak samo ważny, a choroba czy dostępność terapii nie powinna włączać w ich życiu pauzy i pozbawiać sprawczości. Dzięki aktywnej trosce o profilaktykę, wyniki badań i skuteczną terapię, pacjenci mogą przeżywać swoje życie, a nie trwać biernie w oczekiwaniu.
Materiały - dowiedz się więcej
W ramach kampanii powstały materiały edukacyjne, które promowane były w internecie, radio czy TV.
Istnieje związek między odżywianiem a zapobieganiem rakowi prostaty. Ilość dostarczanej energii to jeden z czynników, który można modyfikować w celu kontrolowania progresji guza. Ponadto dieta odgrywa ważną rolę w zapobieganiu rozrostowi prostaty.
Rak prostaty nieuchronnie prowadzi do konsekwencji psychologicznych. Mężczyźni cierpiący na raka prostaty doświadczają objawów i odczuć takich jak depresja, niepokój, stres, zmęczenie, panika i inne czynniki psychologiczne.
Jednym z możliwych działań niepożądanych terapii raka prostaty jest nietrzymanie moczu. Brak zdolności do kontrolowania oddawania moczu często prowadzi do zakłopotania i wstydu, które wpływają na jakość życia pacjenta. W przypadku niektórych chorób można odnieść wrażenie, że konsekwencje terapii są gorsze niż sama choroba, a ścieżka rehabilitacji jest długa, trudna i daje niewielkie postępy i korzyści pod względem jakości życia.
Opiekun z rodziny ma wiele zadań poza sprawowaniem bezpośredniej opieki nad pacjentem. Opiekun pełni różne role po to, aby pacjent uzyskał wszelkie potrzebne informacje, wsparcie i leczenie.
Wiele osób cierpiących na raka prostaty ma trudności z rozmawianiem o swoich osobistych problemach zdrowotnych, zwłaszcza o tych związanych z seksem. Pokonanie tych barier może przyczynić się do ograniczenia wielu działań niepożądanych terapii oraz znalezienia rozwiązań większości tych problemów.